Ha korszerűsítés céljából új nyílászárókat építtetünk be a régiek helyére, fontos szempont kell hogy legyen a redőny szerelés lehetősége is, hiszen ez az új nyílászáróink legfontosabb tulajdonságait is befolyásolhatja. Vásárlása során a méretek mellett az elsődleges kérdés az szokott lenni, az új ajtók és ablakok egyáltalán milyen anyagból készüljenek el, műanyagból vagy fából?
Természetesen ez nem az egyetlen eldöntendő kérdés, amit fel kell tennünk magunknak ablakaink korszerűsítése során.
Érdemes már a nyílászárók vásárlása előtt eldönteni azt hogy beépítés után, a későbbiekben szeretnénk-e majd redőnyt, vagy sem (ne feledkezzünk meg a szúnyoghálóról sem). A legtöbb esetben ma már erre a kérdésre mindenki igennel szokott válaszolni, hiszen a redőnyök rengeteg kedvező tulajdonsággal rendelkeznek. Egyrészt sokkal egyszerűbb velük a sötétítés, másrészt segítenek nekünk az energia-megtakarításban is. Itt fontos azonban megjegyezni, hogy redőny és redőny között nagy különbségek lehetnek, és érdemes alaposan körüljárni a témát, hogy biztosan a számunkra legmegfelelőbbet vásároljuk végül meg.
Problémák amik miatt nem lehet redőnyünk
Megeshet az is, hogy már megvásároltuk az új műanyag nyílászáróinkat, de azok első körben redőny nélkül lesznek beépítve. Ekkor gyakran felmerül később az az emberekben, hogy mégis jó lenne felrakatni egy kültéri árnyékolót az ablakra. Vannak azonban olyan esetek is, mikor ezt már nem lehet utólag kivitelezni. Legtöbbször ennek az oka a szigetelés szokott lenni. A gond akkor van, amikor a szakemberek a nyílászárók beépítése után végzik el a szigetelést. Utólagos szigetelés során nem igazán szoktak az emberek arra gondolni, hogy teljesen szabadon hagyják az ablakokat, hogy később esetleg redőnyt lehessen rájuk szereltetni.
Az is előfordulhat, hogy ugyan az ablakosok felhelyeznek az új műanyag nyílászárókra egy úgynevezett toktoldót, melynek segítségével később meg lehetne oldani a redőny felszerelését, erre a szigetelő cég már nem figyel oda eléggé. Nem ritka az sem, hogy vagy részben, vagy teljes mértékben befedik a toktoldót, ami nagyon bosszantó lehet, hiszen ilyenkor az gyakorlatilag használhatatlanná válik, tehát teljesen feleslegesen vásároltuk meg.
Mi lehet a megoldás akkor, ha a redőny nem jöhet szóba?
Fent állhat az a probléma is, hogy bár megfelelően látszódik az ablak, de két oldalon nem fut párhuzamosan a falkáva, hanem elkezd az felfelé szűkülni. Ilyenkor nem igazán lehet rendesen rögzíteni a redőnyt, vagy ha mégis, akkor nem fogjuk tudni azt használni anélkül, hogy a falkávát felsértenénk. Ilyenkor csak abban az esetben lehet felszerelni egy műanyag redőnyt, ha hajlandóak vagyunk felsérteni a falkávát, vagy megbontjuk a szigetelést.
Ezekből kiindulva jól látszik, hogy az a legegyszerűbb, ha ezekre a kérdésekre előre felkészülünk, hiszen sosem tudhatjuk, hogy mikor fogjuk meggondolni magunkat, és mikor szeretnénk majd egy alumínium vagy egy műanyag redőnnyel kiegészíteni a nyílászáróinkat. Amennyiben valamilyen oknál fogva nem lehet az ablakainkra felszerelni redőnyt, érdemes lehet a legnépszerűbb beltéri árnyékolóval, a reluxával próbálkozni.
A reluxa legnagyobb előnye pontosan az, hogy bárhova felszerelhetőek, olcsók, és lamellái elforgatásával mi magunk tudjuk szabályozni a fényzáró képességét. Egy jó minőségű reluxa nyáron megvédi otthonunkat a kinti forróságtól, hiszen lecsökkenti a lakásba bejutó hő mennyiségét.